Loader

Jak działa ubezpieczenie tzw. Zielona Karta

Jak działa ubezpieczenie tzw. Zielona Karta

Ubezpieczenie Zielona Karta chroni przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim poza granicami Polski, podczas podróży samochodem. Ubezpieczenie zwane Zieloną Kartę większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje w cenie pakietu OC lub OC+AC, są jednak firmy ubezpieczeniowe, które każą sobie dodatkowo zapłacić za Zieloną kartę.

Zielona Karta jest dokumentem zawarcia polisy ubezpieczeniowej. Dotyczy odpowiedzialności cywilnej posiadacza lub kierowcy pojazdu za szkody wyrządzone osobom trzecim, które powstały w wyniku ruchu danego pojazdu poza granicami Polski w krajach należących do tzw. systemu Zielonej Karty. 

Kraje, na terenie których obowiązuje Zielona Karta, wymienione są w dokumencie ubezpieczenia.

Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym została wykupiona Zielona Karta, przejmuje na siebie odpowiedzialność i w razie wystąpienia szkody jest zobowiązane wypłacić odszkodowanie w wysokości określonej w umowie ubezpieczenia lub limitach prawnych państwa, na terenie którego doszło do zdarzenia.

W jakich krajach wymagane jest ubezpieczenie Zielona Karta?

  • Zielona Karta wymagana jest przy wyjazdach pojazdem do: Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Rosji, Czarnogóry, Tunezji, Turcji i na Ukrainę.
  • Zielona Karta nie jest potrzebna przy podróżowaniu pojazdem po następujących państwach Europy: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy oraz Węgry. W ich przypadku wystarczy ważna polisa ubezpieczenia OC.

Ważne w podróżach po Europie.

 Warto wiedzieć, że w Kosowie nie obowiązuje system Zielonej Karty. Niezbędne jest  wykupienie ubezpieczenia granicznego. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że do chorwackiego Dubrownika trzeba przejechać przez Bośnię i Hercegowinę. Jeżeli więc planujecie wyjazd do Dubrownika, należy kupić Zieloną Kartę na Bośnię i Hercegowinę, choć w samej Chorwacji nie jest wam potrzebna. Jeżeli tego nie zrobimy, będziemy musieli wykupić drogie ubezpieczenie graniczne.

Jak posługiwać się Zieloną Kartą?

   Jeżeli spowodowałeś kolizję i masz Zielona Kartę, to zauważ, że jest ona podzielona na dwie identyczne części, rozdzielone perforacją umożliwiającą oderwanie kopii (dolna część). Wystarczy, że wręczysz ją poszkodowanemu i wszelkie formalności będą już załatwiane bez twojej ingerencji.

Co zamiast Zielonej Karty?

  Ubezpieczenie w postaci Zielonej Karty nie jest jedyną formą obowiązującą w krajach spoza Porozumienia Wielostronnego. Niekiedy w pośpiechu przygotowań do turystycznych eskapad, zapomnimy wykupić lub dopiero na granicy dowiadujemy się, że jest niezbędna. Ratunkiem w takiej sytuacji jest ubezpieczenie graniczne. W zasadzie każdy kraj oferuje tego typu ubezpieczenie, ale w warto pamietać o tym, że w naszym kraju Zielona Karta w większości przypadków pakietów ubezpieczeniowych jest darmowym dodatkiem albo Ubezpieczyciel sprzedaję ją dodatkowo za niewielką opłatą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top
Call Now ButtonZadzwoń teraz