Loader

Czym jest GAP?

Czym jest GAP?

Coraz bardziej popularny GAP. Czym tak naprawdę jest?

Coraz częściej klienci, którzy chcą nabyć samochód słyszą pytanie: z gapem? Czy bez?

Czym jest tajemniczo brzmiący GAP i czy warto?

GAP (z ang. Guaranteed Asset Protection) to gwarantowane ubezpieczenie od straty finansowej w przypadku utraty samochodu. Ubezpieczenie od szkody całkowitej, po wypadku lub kradzieży. 
Warto wiedzieć, że nie wszystkie polisy GAP obejmują kradzież – w części oferowanych polis ubezpieczyciel sprytnie definiuje wykluczenia. Dlatego trzeba dokładnie czytać warunki ogólne i regulaminy tak aby nie było przykrych niespodzianek.

Jak działa ubezpieczenie GAP?

Nabywamy samochód przez zawarcie umowy leasingowej z daną firmą leasingową, samochód o określonej wartości (cena na fakturze). Przykładowo po jakimś czasie zdarzył się nieszczęśliwy wypadek. Auto jest zniszczone, a wy spłaciliście połowę zobowiązania. Ubezpieczyciel po oględzinach i oczywiście po zatwierdzeniu szkody zapłaci za wrak jakąś niewielką kwotę i wypłaca odszkodowanie z tytułu autocasco, ale pomniejszone o spadek wartości pojazdu. Niestety tym czasie leasingodawca oblicza, ile zostało wam do spłaty. Okazać się może, że kwota wypłacona przez ubezpieczyciela jest znacznie niższa niż ta obliczona przez leasingodawcę. Tu pojawia się spory problem, ponieważ nie mamy już samochodu, zobowiązanie finansowe zostaje.

Mając dobrze dobraną polisę GAP nie musicie się martwić, ponieważ GAP gwarantuje ochronę  straty finansowej od pełnej wartości samochodu – w takiej kwocie jaka była na fakturze w momencie zawierania umowy. Zatem problem mamy załatwiony. Natomiast bez takie polisy Klient musi zwrócić brakującą sumę leasingodawcy.

Na rynku funkcjonuje póki co trzy rodzaje ubezpieczenia GAP:

  • Fakturowy. Taka polisa pokrywa różnicę pomiędzy wartością rzeczywistą rozbitego lub skradzionego auta, a kwotą jaka widnieje na fakturze w dniu jego zakupu. Jest to zdecydowanie najlepsza i najbezpieczniejsz, ale i najdroższa forma polisy GAP.
  • Finansowy. Pokrywa różnicę między kwotą leasingu pozostałą do spłaty na dzień wypłaty odszkodowania AC a kwotą odszkodowania z tytułu AC. Jest to najtańsza forma GAP. 
  • Indeksowy.  Zapewnia wypłatę dodatkowego odszkodowania w wysokości ustalonego procentu od wartości auta. Najczęściej od 20 do 40 proc. Jest to pośrednia forma, tańsza od GAP fakturowego, ale droższa od finansowego.

Na jaki okres zawiera się GAP?

Ubezpieczenie GAP zawiera się na cały okres umowy leasingowej. Działa ono zarówno w przypadku szkód spowodowanych przez kierującego pojazdem jak i przy szkodach wyrządzonych przez inny pojazd. Czasem, GAP jest podzielony na okresy z różną kwotą gwarantowaną. Przykładowo przez pierwsze 3 lata ochrona funkcjonuje na 100% wartości fakturowej samochodu, przez kolejne 4 i 5 rok trwania leasingu ochrona jest na poziomie przykładowo do 80% wartości pojazdu.

Często zawarcie umowy GAP powoduje, że leasingodawca proponuje korzystniejsze warunki. Często też banki czy firmy leasingowe w ten sposób wymuszają na klientach wykupienie GAP. Koszt takiego ubezpieczenia to od 0,5 proc. ceny samochodu na fakturze do 4 %, ale warto przekalkulować szczególnie jeśli nabywamy drogi samochód.

Jest to więc stosunkowo bardzo korzystna dla klienta. Niewielka kwota w przypadku kradzieży pojazdu lub szkody całkowitej powoduje, że nie trzeba będzie dopłacać kilku czy kilkunastu, a w przypadku drogich samochodów nawet kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych. Ubezpieczenie GAP może zostać zawarte dla samochodu fabrycznie nowego jak i używanego, niezależnie od jego ceny.

Mogą nim być objęte pojazdy zarejestrowane w Polsce. Wiek pojazdu w dniu zgłoszenia do ubezpieczenia wraz z okresem, na jaki zawarta została umowa ubezpieczenia GAP, nie może przekroczyć 10 lat.

Podsumowując: jakie płyną korzyści z ubezpieczenia GAP? 

– w momencie szkody całkowitej lub kradzieży samochodu, otrzymasz środki finansowe, dzięki którym pokryjesz  pozostałe raty leasingowe lub dodatkową kwotę, którą przeznaczysz na sfinansowanie nowego pojazdu tej samej klasy,

– elastyczność – możliwość dostosowanie polisy do Twoich indywidualnych potrzeb

– korzystne benefity – przykładowo w razie szkody dostajesz samochód zastępczy (lub zwrot kosztu jego wynajmu i dodatkową refundację kosztów związaną z leasingiem nowego auta.

W przypadku zwrotu części kosztów związanych z leasingiem nowego auta, masz do wyboru jedną z kilku opcji.

Może to być koszt: 

– ubezpieczenia (OC, AC, NNW) dot.  nowego samochodu,

– wartości wpłaty własnej na zakup nowego auta

– trzech pierwszych rat z nowej umowy leasingu pojazdu,

– opłaty wstępnej do nowej umowy leasingowej.

Czego nie można ubezpieczyć w przypadku GAP? 

Poprzez ubezpieczenie GAP nie można ubezpieczyć pojazdów służących do zarobkowego przewozu osób, autobusów, pojazdów służących do przewozu przesyłek kurierskich, pojazdów do nauki jazdy, pojazdów uprzywilejowanych i specjalnych, naczep lub przyczep specjalnych, pojazdów używanych w wyścigach lub rajdach, motocykli, pojazdów zabytkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top
Call Now ButtonZadzwoń teraz