Loader

Zamknięcie firmy a umowy trwające leasingowe

Zamknięcie firmy a umowy trwające leasingowe

Co można zrobić jeżeli sytuacja zmusza nas do tego żeby zamknąć lub zawiesić firmę?

Zarówno życiu jak i w biznesie zdarzają się różne sytuacje.  Może się okazać, że będziemy zmuszeni do zawieszenia lub do zamknięcia firmy.
Co wtedy z umowami leasingowymi: na służbowe auto, komputery czy wyposażenie biura?
Jakie są procedury? Co można zrobić? Czy trzeba je zwrócić? Czy można od razu wykupić przedmiot leasingu? W takiej sytuacji przedsiębiorca musi się zastanowić, na czym najbardziej mu zależy.

Jakie mamy możliwości?

Zacznijmy od podstaw: to, że zawieszamy działalność, wcale nie oznacza, że tak samo możemy zawiesić spłaty rat kredytu czy leasingu. Mamy prawo zawiesić firmę na okres od 30 dni nawet do 2 lat, jednak, jeśli chodzi o leasing, mamy do wyboru cztery opcje:

  1. Jeżeli zerwiemy umowę z firmą leasingową. W praktyce oznacza to, że jesteśmy zobowiązani do zwrotu przedmiotu, który wzięliśmy w leasing (najczęściej jest to samochód). Musimy też pokryć opłaty wynikające z rozliczenia umowy leasingu dokonanego przez leasingodawcę (Każda umowa leasingu zawiera szczegółowe regulacje dotyczące tego zagadnienia).
  2. Możemy zdecydować się na cesję umowy leasingu. Jeśli firma leasingowa się na to zgodzi, mamy prawo oddać naszą umowę komuś innemu. Taki przedsiębiorca będzie więc kontynuował naszą umowę leasingową.
  3. Możemy wykupić przedmiot, który wzięliśmy w leasing (zgodnie z zapisem w umowie leasingowej). Warto jednak zaznaczyć, że jeśli nasza umowa z leasingodawcą ma charakter tzw. umowy leasingu operacyjnego i trwa krócej niż 40% okresu normatywnej amortyzacji, możemy wykupić przedmiot tylko za cenę rynkową. W takiej sytuacji może nie być to tak korzystne, jak byśmy tego chcieli.
  4. Możemy w końcu kontynuować spłacanie rat leasingowych i zaliczać poniesione wydatki do kosztów. Jest to opcja najkorzystniejsza, chociażby z tego względu, że od każdej takiej opłaconej raty przedsiębiorca, który zawiesił działalność, może odliczyć podatek VAT z zachowaniem wymogów wskazanych w ustawie VAT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top
Call Now ButtonZadzwoń teraz