Loader

Co to są wydatki eksploatacyjne?

Są to koszty ponoszone ze względu na paliwo, naprawy, przeglądy, parking czy serwis leasingowanego samochodu. W tym zakresie zmieniły się przepisy dotyczące aut osobowych użytkowanych firmowo i prywatnie – w takim układzie kosztem jest 75% wydatków eksploatacyjnych.

Zmiany nie objęły natomiast pojazdów używanych wyłącznie w ramach prowadzonej działalności – nadal kosztem jest w takiej sytuacji 100% wydatków eksploatacyjnych. Pamiętajmy jednak, że potrzebujemy do tego prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

Według nowych zasad limitem nie objęto natomiast kosztów poniesionych z tytułu ubezpieczeń samochodów osobowych, gdyż nie zalicza się ich do kosztów eksploatacyjnych. W efekcie obowiązkowe ubezpieczenie OC zaliczamy w koszty całości (wartość auta nie ma tutaj znaczenia), natomiast ubezpieczenie dobrowolne możemy zaliczyć w całości, jeśli wartość samochodu na polisie ubezpieczeniowej nie przekracza 150 000 zł.

Na koniec dodajmy, że leasing samochodu osobowego nadal jest zdecydowanie najbardziej opłacalną i atrakcyjną formą finansowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top
Call Now ButtonZadzwoń teraz