Loader

Amortyzacja samochodu

Amortyzacja samochodu

Czym jest amortyzacja ?

Amortyzacja jest terminem, który określa zmniejszenie wartości rzeczy w określonym czasie na skutek jej użytkowania. Amortyzacja stosowana jest w odniesieniu do środków trwałych i określa ona rzeczywistą wartość rzeczy.

Wartość samochodu, który planujemy wprowadzić do działalności gospodarczej jako środek trwały, będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne.

Zmiany w amortyzacji auta dla firmy

Od początku 2019 roku podniesiono limit amortyzacji nabycia pojazdów osobowych spalinowych i hybrydowych do kwoty 150 000 zł, a dla elektrycznych – do 225 000 zł. Leasing operacyjny pojazdów osobowych objęto limitem 150 000 zł dla spalinowych i hybryd, a 225 000 zł – dla elektrycznych.

To spora zmiana w porównaniu do roku 2018, kiedy to pojazd mógł być amortyzowany w przypadku aut hybrydowych i spalinowych do równowartości 20 000 euro, a w przypadku aut elektrycznych – do 30 000 euro.

Zmiana ta jest korzystna dla osób chcących wziąć w leasing samochód mieszczący się w przedziale od 86 000 zł do 150 000 zł (lub 225 000 w przypadku pojazdów elektrycznych), które zyskają na opisanym wcześniej podniesieniu limitu amortyzacji pojazdów osobowych.

Mamy do wyboru trzy rodzaje amortyzacji.

  1. metoda liniowa, w tym metoda liniowa indywidualna i przyspieszona
  2. metoda degresywna
  3. metoda naturalna

Amortyzacja liniowa

Możemy ją stosować w przypadku zarówno leasingu finansowego, jak i leasingu operacyjnego.

Zasada jest prosta – zakłada, że samochód traci swoją wartość równomiernie w czasie. Utrata wartości określona jest według stałej stawki. Zamortyzowanie pojazdu firmowego następuje po pięciu latach od wpisania go do ewidencji środków trwałych firmy.

Amortyzacja liniowa metodą przyspieszoną

W szczególnych okolicznościach możemy być uprawnieni do zastosowania wyższych stawek (mnożymy wówczas stawkę amortyzacyjną przez określony współczynnik, określony dla różnych aktywów).

Amortyzacja metodą liniową indywidualną

Gdy nasze środki trwałe są stale użytkowane i ulepszane możemy wykorzystać indywidualną stawkę amortyzacji. Należy przy tym pamiętać, że ulepszenie musi mieć wartość co najmniej 20% jego początkowej wartości.

Minimalny okres amortyzacji jest wówczas ustalany w zależności od rodzaju przedmiotu i początkowej wartości przedmiotu.

Amortyzacja degresywna

O amortyzacji degresywnej mówimy wtedy gdy przyjęta stawka amortyzacyjna jest malejąca.

Dotyczy głównie:

  • maszyn i urządzeń z grup 3, 4, 5, 6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych,
  • środków transportu z wyłączeniem samochodów osobowych.

Amortyzacja jednorazowa

Dotyczy przedmiotów z grup 3–8 KŚT z wyłączeniem samochodów osobowych.

Amortyzacja jednorazowa.

Jest to rozwiązanie dla małych lub początkujących przedsiębiorstw.

Jednorazowa amortyzacja w danym roku może wynieść maksymalnie 50 000 euro.

W zależności od tego, czy jesteś posiadaczem samochodu osobowego, czy ciężarowego – amortyzacja będzie przybierać różne formy.

Amortyzacja samochodu w leasingu

Leasing to doskonały pomysł na użytkowanie pojazdów i maszyn wykorzystywanych przy działalności gospodarczej. Niewielu przedsiębiorców jednak wie jakie szczególne korzyści podatkowe płyną z tego tytułu.

Wszystko zależy od rodzaju umowy, rodzaju przeznaczenia i użytkowania jak również od wartości. m.in. od nich zależy, na jakich zasadach można dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top
Call Now ButtonZadzwoń teraz